Sessions

  1. XX. CMWR: The past, the present, the future
    150pinders  150Celia  150Valocchi  150Carrera  150Hassanizadeh
     
  2. Geomechanics and fracking
    Conveners: Wolfgang Ehlers, University of Stuttgart, and Joshua White, Lawrence Livermore National Laboratory
  3. Underground gas storage
    Conveners: Holger Class, University of Stuttgart, Ruben Juanes, Massachusetts Institute of Technology, and Michael Kühn, GFZ Potsdam
  4. Coupling free flow and porous media flow: Multi-scale complexity in the study of land-atmoshere interactions
    Conveners: Peter Lehmann, ETH Zürich, and Kathleen Smits, Colorado School of Mines
  5. Optimization, uncertainty analysis and decision making
    Conveners: Sergey Oladyshkin, University of Stuttgart, and Velimir V Vesselinov, Los Alamos National Laboratory
  6. Advances in nonlinear and linear solvers
    Conveners: Dirk Pflüger, University of Stuttgart, and Mario Putti, University of Padova
  7. Hybrid multiscale models in subsurface flow and transport
    Conveners: Ilenia Battiato, Clemson University, and Timothy Scheibe, Pacific Northwest National Laboratory
  8. Data assimilation
    Conveners: Harrie-Jan Hendricks Franssen, Forschungszentrum Jülich, and Insa Neuweiler, University of Hannover
  9. Flood risk quantification and mitigation
    Conveners: S. Wieprecht, University of Stuttgart und A. Bardossy, University of Stuttgart, Markus Disse, Technische Universität München (TUM)
  10. High-performance computing, visualization and scientific workflow
    Conveners: Jocelyne Erhel, INRIA Rennes, and Klaus Johannsen, University of Bergen
  11. Computational ecohydrology
    Conveners: Simone Fatichi, ETH Zürich, and Valeriy Ivanov, University of Michigan
  12. Mixing and reactions across scales in porous media
    Conveners: Olaf Cirpka, University of Tübingen, Marco Dentz, UPC Barcelona, and Daniel Tartakovsky, UC San Diego
  13. Multi-phase and pore-scale modeling
    Conveners: Vahid Joekar-Niasar, Shell R&D and Innovations, Karen Schmid, University of Stuttgart, and Inga Berre, University of Bergen
  14. Subsurface biogeochemistry
    Conveners: Philip Binning, Technical University of Denmark, Anozie Ebigbo, RWTH Aachen and Peter Grathwohl, University of Tübingen
  15. Modeling and analytics for hydrologic impact assessments due to climate change
    Conveners: Auroop Ganguly, Northeastern University, and Mukesh Kumar, Duke University
  16. Numerical methods for waves, circulation and transport in the coastal ocean
    Conveners: Clint Dawson, UT Austin
  17. Open source simulators
    Conveners: Olaf Kolditz, UFZ Leipzig, and Atgeirr Rasmussen, SINTEF Oslo
  18. Robust shallow water models
    Conveners: Vadym Aizinger, University of Erlangen-Nürnberg, Reinhard Hinkelmann, TU Berlin and Qiuhua Liang, University of Newcastle
  19. Modeling coupled hydro-mechanical-thermal-chemical processes
    Conveners: Marcelo Sanchez, Texas A&M, and Carl Steefel, Lawrence Berkeley National Laboratory
  20. Advanced computational methods in hydrogeophysics
    Conveners: Sander Huisman, Forschungszentrum Jülich, Jan van der Kruk, Forschungszentrum Jülich, Harry Vereecken, Forschungszentrum Jülich
  21. Models, analysis, and simulation of flow and reactive transport in porous media
    Conveners: Iuliu Sorin Pop, Eindhoven University of Technology, Alexander Prechtel, University of Erlangen-Nürnberg, and Florin Radu, University of Bergen